Yhteistyöllä syntyy huipputulos
Pääkaupunkiseudun solmukohtaan noussut Hoas Huippu on Hoasin historian suurin rakennushanke, joka tarjoaa opiskelijoille heidän toivomiaan laadukkaita yksiöitä sekä Pasilan erinomaiset palvelut ja liikenneyhteydet. Mittavan projektin onnistuminen edellytti hyvää yhteistyötä ja ratkaisukeskeistä asennetta.
Helsingin seudun opiskelija-asuntosäätiö Hoas on yleishyödyllinen säätiö, joka vuokraa, rakennuttaa ja ylläpitää asuntoja opiskelijoille. Asuntoja Hoasilla on yli 11 000 ja asukkaita noin 19 000.
Pasilassa sijaitseva Hoas Huippu on pääkaupunkiseudun suurin opiskelijatalo, jonka kattojen alla on koti lähes 400 opiskelijalle, Hoasin pääkonttori sekä ravintolatiloja. Hoas Huippu muodostuu kolmesta jopa 17-kerroksisesta tornitalosta sekä kolmesta 7-kerroksisesta lamellitalosta.

Hoas Huipun pääurakoitsijana toimi Hartela, ja Kerabit sekä sisaryrityksensä EG-Trading vastasivat vesikaton ja pihakansien vedeneristystöistä, räystäs- ja aurinkopaneeliasennuksista sekä viherkattotöistä.
Kevytsora-, viher- ja villakattoja sekä pihakansia ja elementtiräystäitä
Kerabit Katto urakoi vedeneristystyöt kaikkiin Hoas Huipun kattoihin sekä pihakansiin.
– Kaikkiin taloihin tehtiin vesikatot, joissa on höyrynsulkukermi, jonka päälle asennettiin kevytsorakerros. Sen päälle valettiin betonilaatta, jonka päälle asennettiin kermit. Tornitaloissa on normaalit bitumikatot eli niihin tuli kaksi kerrosta bitumikermiä laatan päälle. Lamellitaloihin tuli puolestaan kolme bitumikerrosta, sillä niihin sisaryrityksemme EG-Trading teki viherkatot, Kerabit Katon työmaapäällikkö Ari Korhonen selostaa.

– Kevytsorakattojen tekeminen oli muuten aika normityötä, mutta sekä torni- että lamellitaloissa kevytsoratilaan tuli terassien kannatinrautoja, jotka piti suojata. Sellaista yksityiskohtaa minulla ei ole aiemmin tullut vastaan missään. Kevytsorakattoon tuli myös todella paljon erilaista talotekniikkaa, enemmän kuin missään muualla olen nähnyt, Ari Korhonen jatkaa.
Kattojen lisäksi sekä torni- että lamellitaloissa on käännetyllä kattorakenteella tehdyt terassit, joiden päällä oleviin vanerilippoihin tehtiin vedeneristys puualustalle. Jokaisen tornitalon sisäänvedetyssä kulmassa on myös pieni villakatto.

Hoas Huipun pihamaalla on neljä pihakantta, joihin Kerabit Katto teki kolminkertaisen vedeneristyksen salaojamattoineen Hartelan valamien kallistusten päälle.

Kerabit Julkisivut osallistui Hoas Huipun rakentamiseen urakoimalla kaikkien rakennusten räystäät teräksisistä RipRap-räystäselementeistä.
– Räystäiden asentaminen oli melkoisen haastavaa, sillä joka räystäässä oli 10–15 erilaista räystäsdetaljia. Ovathan katot pienet esimerkiksi logistiikkakeskukseen verrattuna, mutta logistiikkakeskuksessa voi olla kaksi kilometriä samanlaista räystästä, kun taas täällä jok’ikinen pätkä on erilainen, Hoas Huipun työmaasta vastannut Hartelan työmaamestari Veijo Suvanto muistelee.

Mittava ja mieluisa projekti
Hoas Huippu on ollut mittava projekti – jopa kaiken kokeneen rakennusalan konkarin näkökulmasta.
– Ei uran aikana montaa näin isoa asuntokohdetta pääse tekemään, ja vieläpä keskellä Helsinkiä, rakennusalalla vuodesta 1986 toiminut Veijo Suvanto tuumailee.
Projekti oli merkittävä myös Kerabit Katolle, joka toteutti kattojen ja pihakansien vedeneristystyöt.
– Oli se toki laaja, mutta se oli siinä mielessä helppo hoitaa, että talot tulivat tekoon vaiheittain. Vain yhdessä vaiheessa oli kaksi taloa työn alla samanaikaisesti. Minulla ei ollut kiireisimpäänkään aikaan kuin neljä asentajaa hommissa, muuten työt saatiin tehtyä pääsääntöisesti kahden miehen voimin, Ari Korhonen muistelee.
Veijo Suvannon mukaan Hoas Huippu oli paitsi laajuutensa myös vaativuutensa ansiosta erityisen mieluisa urakka.
– Huippu oli erittäin monipuolinen ja monimuotoinen projekti, joka vaati paljon yhteensovittamista, mikä toisaalta teki siitä sopivan haastavan ja myös erittäin kiinnostavan. Kun tornitalojen katoille tehdään puutarhoja ja saunaosastoa, lasitettuja koppeja, terasseja ja sinne viedään piippua ja takkaa ja kaikenlaista istutusta, niin olihan se melkoinen palapeli. Sitten vielä talotekniikka näissä korkeissa taloissa on ihan oma lukunsa – kun kaikki tekniikka ympätään sinne vesikattoon papujen sekaan, niin siitä tulee väkisinkin haasteita. Toisaalta oli erittäin palkitsevaa, kun kaikki asiat onnistuttiin ratkaisemaan. Ja kun tekeminen palkitsee, ei siihen väsy.
– Olihan tämä molemmin puolin monipuolinen ja siksi haasteellinen kohde. Siellä oli paljon erilaisia ratkaistavia asioita ja detaljeja ja työjärjestyksiä, mutta hyvällä yhteistyöllä niistä selvittiin, Ari Korhonen säestää.

Kokemus painoi puntarissa
Kerabit on jo pitkään tehnyt yhteistyötä Hartelan kanssa, mikä vaikutti siihen, että Kerabit valikoitui kumppaniksi myös Hoas Huippu -projektiin.
– Aikaisemmat hyvät kokemukset puhuivat puolestaan. Kun tiesimme, että Kerabitin porukat ovat selvinneet aiemminkin vaativista hankkeista, niin miksipä se olisi mihinkään muuttunut.
Tunnettuus ja luotettavuus painoivat puntarissa, sillä tiesimme, että Kerabitin toiminnasta pystyi olemaan varma, Veijo Suvanto pohdiskelee.
Veijo Suvanto muistuttaa tosin, että hinnallakin on toki suuri merkitys kaikissa projekteissa.
– Ainahan euro on nykymaailmassa mukana kuvassa, ja niin pitää ollakin. Sitä euroa tarkasteltiin ja todettiin, että se oli kohdillaan ja että me voidaan Kerabit valita.
Yksissä tuumin hyvä tulee
Hoas Huipun rakennustöiden edetessä piti ratkaista lukemattomia asioita, joihin ei mitenkään oltu voitu varautua perinpohjaisimmallakaan suunnittelulla. Jotta työt saadaan etenemään, kaikkien urakan eri tekijöiden on puhallettava yhteen hiileen ja työskenneltävä ratkaisukeskeisesti.
– Tahdonkin antaa Kerabitille ruusuja erityisesti siitä, että he aktiivisesti tarttuivat asioihin ja kertoivat, ettei kannata tai voi tehdä näin ja tekivät heti perään ehdotuksia, miten kannattaisi tehdä, jotta kaikki menisi parhain päin. Semmoinen ammattitaitoon perustuva konsultointi kaikissa asioissa on tällaisessa projektissa kullanarvoista, Veijo Suvanto kiittelee.
– Urakka meni meidän näkökulmasta oikein hyvin. Yhteistyö Hartelan kanssa sujui erinomaisesti ja oli kaikin puolin sujuvaa. Pystyttiin palvelemaan hyvin aina, kun Veijo soitti ja kysyi jotain. Yhdessä sopien saatiin kaikki hoidettua, Ari Korhonen säestää.
Kun yhteistyö on hyvää, myös lopputulos tapaa olla sellainen, johon kaikki osapuolet ovat tyytyväisiä.
– Hoas Huippu menee kyllä top kolmoseen omien projektieni joukossa. Minulle on jäänyt tästä hyvät muistot ja tulen aina ajattelemaan tätä työmaata positiivisessa mielessä, Veijo Suvanto summaa.
– Olen kyllä ylpeä siitä, että olemme päässeet yhtenä urakoitsijana toteuttamaan niin merkittävää kohdetta. Onhan se aika upean näköinen kokonaisuus ja kyllä siihen katse kiinnittyy, kun siitä menee junalla ohi, Ari Korhonen puolestaan myhäilee.
Hoas Huippua rakennettiin kolmatta vuotta, mikä edellyttää turnauskestävyyttä kaikilta osapuolilta. Veijo Suvanto antaakin pisteitä kerabitilaisille myös pitkäjänteisyydestä ja kärsivällisyydestä.
– Tämä oli pitkä projekti Kerabitillekin, eikä siellä näkynyt minkäänlaista hermostumista, vaikka asioita piti tehdä monessa vaiheessa ja sovittaa yhteen. Meikäläiseltä saattoi joskus palaa proppu, mutta Kerabitin väeltä ei palanut kertaakaan.