Kerabit on myynyt aurinkosähköliiketoimintansa

Kerabit on 8.8.2025 allekirjoitetulla sopimuksella myynyt aurinkosähköliiketoimintansa sen toimivalle johdolle ja muille avainhenkilöille. Myyty liiketoiminta jatkaa toimintaansa PlayGreen Smart Energy Oy -nimellä.

Kerabitin aurinkosähköliiketoiminta toimi perustamisvuodestaan 2010 lähtien nimellä Playgreen Finland Oy. Kerabit osti enemmistön yrityksestä vuonna 2022 ja vuodesta 2023 alkaen se on toiminut Kerabit Aurinkosähkö -nimellä. Nyt liiketoiminta palaa takaisin juurilleen, mutta uudella, entistä laajemmalla liiketoimintakonseptilla.

”Kerabit haluaa keskittyä jatkossa ydinliiketoimintaansa. Aurinkosähköliiketoiminta on ollut meille hieno ja opettavainen matka, mutta uskomme, että se saa nyt parhaan mahdollisen kasvualustan itsenäisenä yhtiönä. Yhteistyö kuitenkin jatkuu ja uskon, että synergioita löytyy jatkossakin,” kertoo Kerabitin toimitusjohtaja Jouni Metsämäki.

PlayGreen Smart Energy Oy:n toimitusjohtaja Jouni Penttinen on innoissaan tulevaisuudesta:
”On hienoa palata PlayGreen-nimen alle ja lähteä kehittämään yritystä seuraavalle tasolle. Kiitämme Kerabitia yhteisistä vuosista ja luottamuksesta. Nykyiset asiakkuudet ja projektit hoidetaan sovitusti, ja jatkossa teemme yhteistyötä monella saralla.”

Lisätietoja:
Kerabit Oy
Jouni Metsämäki, toimitusjohtaja
jouni.metsamaki@kerabit.fi , 050 569 9418

PlayGreen Smart Energy Oy
Jouni Penttinen, toimitusjohtaja
jouni.penttinen@playgreen.fi, 050 567 2382