Tekijät esiin |
Pinta

Tapio Suikki, Kerabit Pinta

“Meillä on täällä tosi hyvä porukka ja yhteishenki, ei kyllä harmita minään aamuna tulla töihin”

Tapaamme Tapio Suikin, laivankansipinnoitusten työnjohtajan Kerabit Pinnalta: “Meillä on täällä tosi hyvä porukka ja yhteishenki, ei kyllä harmita minään aamuna tulla töihin”

Tapio on työskennellyt kansipinnoitusten parissa nyt kuutisen vuotta. Alkujaan Tapio oli Kerabit Pinnan alihankkijalla kansipinnoittajana ja teki niitä töitä nelisen vuotta. Sen jälkeen siirtyi samassa yrityksessä työnjohtajaksi ja ehti tehdä sitä työtä puolisen vuotta ennen kuin lähti opiskelemaan. Kerabit Pinnalla työnjohtajana Tapio on työskennellyt reilut kaksi vuotta.

Kerabit Pinta urakoi laivankansipinnoitteita Turun telakalla.

– Kerabit Pinnalla on pitkä kokemus Turun telakalla työskentelystä. Meidän etuja ovat lisäksi vuosien saatossa hyväksi todetut tuotteet sekä osaavat tekijät, Tapio Suikki kertoo.

Tapio kertoo, että lopputuloksen onnistumisen kannalta oleellisia asioita ovat hyvät asennusolosuhteet ja erityisesti pohjatöiden huolellinen tekeminen.

– Tilaaja kiinnittää huomiota pieniinkin yksityiskohtiin ja laatuvaatimukset ovat todella korkeat, Tapio mainitsee. Referensseistä voi mainita esimerkiksi kolme hienoa Icon-risteilijää, joihin olemme tehneet noin 30 000 neliötä pinnoitteita kuhunkin. Nyt on tekeillä neljäs risteilijä, Hero of the Seas.

Tapio mainitsee työympäristön olevan erittäin dynaamisen. Kun kysyn mitä se tarkoittaa, niin Tapio kertoo näin:

– Asiat ehtivät muuttumaan moneen kertaan päivän aikana. Laivassa on paljon erilaisia töitä ja toimijoita tekemässä töitään samaan aikaan. Jos jollekin tulee viivästystä tai ongelmia, niin se vaikuttaa kymmenen muunkin toimijan töihin ja aikatauluihin. Välillä joutuu useampaankin kertaan päivän aikana suunnittelemaan päivät työt ja aikataulut uudestaan.

– Työni on tosi monipuolista, Tapio juttelee. Se onkin tämän työn yksi suola, ettei kahta samanlaista päivää ole eikä aika todellakaan käy pitkäksi. Toinen puoli on sitten se, että vauhdikkaat päivät kyllä vaativat stressinsietokykyä. Laivojen välissä ei yleensä paljon ehdi huilailla. Seuraavan laivan rakentaminen alkaa jo ennen kuin edellinen on ehtinyt lähteä telakalta.

Työnsä vaatimuksista Tapio mainitsee kommunikointikyvyn, on tultava toimeen erilaisten ihmisten kanssa ja asiat on saatava tapahtumaan kovassakin kiireessä. Vaatii organisointikykyä saada oikeat resurssit oikeaan paikkaa oikeaan aikaan.

– Tällä telakalla on paljon ulkomaalaisia työntekijöitä, joten noin puolet päivästä hoidetaan asioita englanniksi ja puolet suomeksi, Tapio kertoo. Laivankansipinnoituksen ammattilaisia on harvassa maailmalla, myös meidän porukassa on eri kansallisuuksia.

Tapiota työssä motivoi monipuolisuuden lisäksi onnistunut lopputulos.

– On hienoa, kun työt pystyy tekemään suunnitelmien mukaan, lopputulos on onnistunut ja tilaaja on tyytyväinen, niin se palkitsee, Tapio hymyilee. Kun laiva alkaa valmistumaan niin viimeiset pari kolme kuukautta on tosi hektisiä. On hieno hetki, kun laiva valmistuu. Yleensä kyllä tilaaja haluaa jotain muutostöitä, jolloin muutama työntekijä lähtee laivan matkaan tekemään viimeistelyjä. Joskus töitä tehdään ihan ensimmäisiin asiakasristeilyihin asti.

– Meillä on täällä tosi hyvä porukka ja yhteishenki, ei kyllä harmita minään aamuna tulla töihin 😊, Tapio summaa.